مزایای کندوی کف باز زنبور عسل

انواع کندوی کف باز زنبورعسل به دو نوع معمولی و پلاستیکی تقسیم می شود که هر کدام از آن ها دارای معایب و مزایای مخصوص خود می باشد.
در این متن سعی خواهیم کرد یکی از مزایای آن ها را بررسی نماییم.

یکی از اهداف کلیدی در ساخت این نوع از کندوها مخصوصا با کفی های پلاستیکی مقابله با کنه واروا به عنوان بزرگترین مشکل صنعت زنبورداری بوده است.
ریزش کنه از درون شبکه توری بعد از مصرف داروی مناسب و به موقع عالی بوده و باقی ماندن تعداد اندکی کنه در روی شبکه، مشکلی ایجاد نکرده و در کندوهای کف باز با شبکه فلزی و چوب پایینی قابها هم همین مسئله را می توان مشاهده کرد.
اگر در طرح درمان می توانستیم که صد در صد کنه را بریزیم وجود تعداد کم کنه در روی شبکه مشکل ساز بود ولی در حالی که هنوز هیچ دارویی کشف یا اختراع نشده که همه کنه ها را نابود کرده و به زنبور آسیب نرساند این تعداد کم مشکل ساز نیستند.

اما در آزمایش ها مشاهده شد که بعضی کلنی ها چه در کندوی کف باز معمولی و چه در کندوهای پلاستیکی، همه زنبورهای مرده کف توری را تخلیه نکرده و اینها در کف کندو خشک شده و شبکه را مسدود می کنند که در این موارد ضروری است موقع درمان کف کندو را تمیز کرد.
برای مشاهده وضع کندو و ریزش کنه، روش ارزان و کارآمد گذاشتن شانه تخم مرغ در زیر کندوی کف باز پایه دار پیشنهاد می شود.

با قرار دادن شانه تخم مرغ خالی در زیر کندو به آسانی می توان اطلاعات دقیقی از داخل کندو بدست آورد.
هر حفره شانه در بالا حدود سی سانتیمتر مربع سطح دارد که در کف به حدود دو سانتیمتر مربع محدود می گردد و همین حالت قیفی شکل سبب تجمع مواد در کف شده مشاهده را آسان می کند.

با این روش :
می توان میزان آلودگی کندو به کنه را مشخص کرد.
می توان اثر دارو را بررسی نمود.
در زمستان از طریق وجود ذرات موم می شود به وضع کلنی پی برد.
و ……….​

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید